היום: יום המודעות העולמי למוקשים


היום מצויין ברחבי העולם יום המודעות למוקשים ולסיוע בפינוי מוקשים. השנה, בפעם הראשונה בישראל, כתוצאה מקמפיין מוצלח שניהלה החברה האזרחית בהובלתם של נפגעי מוקשים, הולך ומוקם גוף לאומי שיהיה אחראי לגיבוש תכנית לאומית לפינויים של למעלה ממיליון מוקשים.

במקביל להכנות לפינוי מסודר של שדות המוקשים הבלתי-מבצעיים, יוזם צה"ל פינוי מוקשים אד-הוק בשיטות שאינן עומדות בתקנים הבינלאומיים, כמו פיצוץ או הזזה של מוקשים בעזרת דחפורי די-9, או פינוי חלקי של שדות מוקשים והתמהמהות בהכרזה על שטח כנקי ממיקוש.

כך למשל בסוף חודש ינואר הכריז צה"ל בכל כלי התקשורת על פינוי שביל גישה בטוח למעין "עין מוקש" בגולן, המושך אליו מאות מתרחצים מדי שנה. כחודש לאחר מכן הודה קצין בפיקוד צפון כי "העבודה שנעשתה באזור היא עבודה של 90 אחוזים: המוקשים הוצאו ונבנה גידור. יחד עם זאת, יש מוקש שעדיין לא מצאנו ולכן עדיין לא הוכרז שהשטח נקי, ולא יודעים מתי זה יקרה. עד שהוא לא יימצא, לא יכריזו על השטח כמטוהר ממוקשים" (במחנה, 2 במרץ 2011).

התקנים הבינלאומיים לפינוי מוקשים הומניטרי מבוססים על ניסיון שנצבר בפינוי מוקשים למטרות אזרחיות בעשרות מדינות בעולם, כולל בירדן ובלבנון – שם פינו ארגונים בינלאומיים רבבות מוקשים צה"ליים והחזירו את השטח הממוקש לציבור. אימוץ תקנים אלה ע"י הגורמים הצבאיים והאזרחיים האמונים על פינוי מוקשים בישראל יבטיח עבודה יעילה, בטוחה וחסכונית, ורמת ודאות של 99.7 אחוז שלא נותרו מוקשים בשטח.

בריכת "עין מוקש" בגולן

עין מוקש: עד שלא יתבצע כאן פינוי מוקשים הומניטרי מסודר, תמשיך הבריכה להוות סכנה למאות מתרחצים

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s